XII Olsztyńskie Warsztaty Gospel

Gospel. Czy to na pewno tylko rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej? A może dla tego kto traktuje muzykę jako nośnik wartości gospel jest wyrażeniem odnalezionej nadziei? Na szczęście nie wszystko na świecie ma charakter antynomiczny. Filozoficzny kontekst koresponduje z pochodzeniem słowa gospel, które wywodzi się z języka staroangielskiego od słów god spell co oznacza dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie. Chyba coś w tym jest, nieprawdaż?

Z racji tego, że Fundacja 36i6 szuka i stawia w życiu na wysublimowane wartości, po raz kolejny była współorganizatorem, tym razem XII Olsztyńskich Warsztatów Gospel w Olsztynie. Co roku robimy to z poczuciem, że podczas ich trwania, wydarzy się coś szczególnego. Wiedzieliśmy, że będzie tak i tym razem, choćby z tego powodu, że po ścieżkach dźwięków prowadziły nas barwne, dojrzałe artystycznie osoby: członkowie chóru Gospel Rain, Grzegorz Głuch – prowadzący warsztaty, Sylwia Piotrowska – współprowadząca warsztaty, Jakub Piotrowski – pianista, Ewa Giska (Gospel Kids) – prowadząca warsztaty dla dzieci do lat 12 i Natalia Niemen – gość specjalny Koncertu Finałowego XII Olsztyńskich Warsztatów Gospel.

29-30.06.2019 były to niesamowicie pracowite dwa dni

Godzina 9.00 rano, oznaczała, że rejestrację XII Olsztyńskich Warsztatów Gospel czas zacząć. Tak długo wyczekiwany moment materializował się na naszych oczach. Już wtedy odczuliśmy pierwszy dreszczyk emocji.  I zaczęło się. Po powitaniu, przedstawieniu się prowadzących wszyscy zakasali rękawy i zabrali się do pracy, by osiągnąć jeden priorytetowy cel, nauczyć się całego repertuaru na czas koncertu finałowego. Czyste dźwięki 100-osobowego chóru niosły uczestników wyżej i wyżej…. ponad to co widzialne..

A co się działo podczas warsztatów na piętrze?

Czy myślicie, że na piętrze gdzie pracował chórek dziecięcy wiało nudą? Takie pojęcie w świecie dzieci chyba nie istnieje? Jedno prawdopodobnie ma fiu-bździu w swojej pięknej główce, inne obsypuje się właśnie rumieńcem, a praca i tak wre, jak wrzeć miała.

Kulminacja

Koncert finałowy, który odbył się w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie 30 czerwca 2019 r., o godz. 20.00. Piękny, dostojny, oddający wyśpiewaną Chwałę Bogu, jak przystało na gospel. Dusze przelane w pokorze w przestrzeń, w której słuchacze mogli się zatopić, pomyśleć, poczuć anielskie dotknięcie…Wiele utworów solistycznych oraz tych cudownych z udziałem całego chóru…

Fotorelacja z warsztatów i koncertu finałowego oddaje namiastkę tych wysublimowanych emocji, które towarzyszyły uczestnikom jeszcze kilka dni po tej muzycznej uczcie.

Dziękujemy wszystkim zdyscyplinowanym wolontariuszom oraz niezawodnym sponsorom zaangażowanym w to przedsięwzięcie.

Zdjęcia z koncertu finałowego wykonała Agata Kurczak, której serdecznie dziękujemy!