!-- Load Facebook SDK for JavaScript -->

Doświadczenie Happy Endu

Doświadczenie Happy Endu czyli podsumowanie warsztatów „ZOOM – Oko Na Maroko”

„ZOOM – Oko Na Maroko, czyli warsztaty filmowe dla dzieci” to trzeci, ostatni w 2018 roku, za to szyty grubymi nićmi projekt Fundacji 36i6, który wpisał się owocnie w ramy zadania pn.: „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji” zaproponowanego przez Gminę Dywity.

„Oko na Maroko”. Ten projekt powstawał w przesyconej spontanicznością i szczerością serc atmosferze. Nasza Pani Prezes Ewa Giska o duszy kolorowej niczym rajski ptak wymarzyła sobie by dzieci mogły mieć przestrzeń do przełamywania swoich barier, ograniczeń, by mogły pojawiać się w miejscach i okolicznościach, które je otworzą, zainspirują do rozwoju, do marzeń o nieznanym. Trudno było odmówić i nie wziąć udziału w tej przygodzie razem z nią. „Oko na Maroko” stało się nieosiągalną enigmą, symbolizujące jednak realne patrzenie dalej niż sięga wzrok. Życzyliśmy sobie by te warsztaty rozpaliły nowe pasje, i odkryły w dzieciach lądy, które najpierw przeobrażą się w marzenia, by ostatecznie nabrać wyrazistych kształtów w pragmatycznej przyszłości. I chyba się udało!

Ta nietuzinkowa przygoda rozwijała się na kanwie trzech spotkań o charakterze stricte warsztatowym (24.11.2018 r., 08.12.208 r., 15.12.2018 r.).

Pod okiem profesjonalistów Pana Adama Krywko – prezesa Stowarzyszenia „Warmia” tworzącego Olsztyńską telewizję obywatelską oraz grupę szkolącą i integrującą lokalnych twórców oraz Pana Yaroslava Yemets’a – studenta dziennikarstwa, operatora kamery i montażysty, w Studio Olsztyn.tv, przed 12-stką dzieci w wieku 9 – 12 lat odkrywały się arkana sztuki tworzenia wywiadów, filmików i kalejdoskopu pojęć takich jak: gimbal, klaps, kamera filmowa, steadicam, czy projektor filmowy potrzebnych do kreowania rzeczywistości po drugiej stronie kamery. Pierwsze spotkanie miało na celu integrację grupy, ale żeby nie zasypiać gruszek w popiele odbyło się to poprzez zabawę w kalambury filmowe, dzięki którym dzieciaki niepostrzeżenie znalazły się w prawdziwym studio nagrań i z dużą dozą swobody pierwszy raz stanęły przed kamerą. Drugie spotkanie zaowocowało z kolei opanowaniem podstaw w przeprowadzaniu wywiadów. Punktem kulminacyjnym była ostatnia sesja warsztatów filmowych, podczas której dzieci wspólnie nagrały krótki film, tworząc story boarding i nakreślając scenariusz. Podzieliły też między sobą zadania, zgodnie z zainteresowaniami i uwarunkowaniami osobowościowymi. Pojawił się reżyser, kamerzysta, dźwiękowiec, oświetleniowiec, człowiek od klapsa, makijażystka oraz aktorzy. Nie powiemy Wam ile razy padło słowo klaps czy cięcie. Na pewno było przezabawnie i kreatywnie zarazem. Dzięki tej malowniczej ekipie powstał film pt: „Człowiek prezent”.

Magdalena Zaborowska

 

Konkludujmy „NArodziny marzeń”

Warto mieć śmiałe marzenia i z odwagą oraz determinacją je realizować. My nasze, fundacyjne, realizujemy na kanwie dialogu z drugim człowiekiem; istotą dynamiczną, będącą w wiecznym ruchu, poruszającą się po swojej orbicie dzięki siłom grawitacji. Fundacja 36i6 skrzętnie wykorzystuje też inną siłę, siłę zainteresowania istotą stojącą tuż obok.

Jeszcze w roku 2018 zharmonizowały się ze sobą dwa realizowane przez nas projekty, dzięki którym udało się objąć ramieniem dwie grupy społeczne. W ramach zadania publicznego wspierającego integrację społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zadedykowaliśmy rodzinie projekt ”NArodziny marzeń”, a wraz z nim warsztaty dla małżeństw i narzeczonych (20.10.2018 r), które odbyły się w Centrum Terapii Manualnej i Rehabilitacji na Wadągu i były współfinansowane przez Gminę Dywity. Te warsztaty wybrali małżonkowie, świadomi tego, że szczęście w związku nie zdarza się przypadkiem, że to powodzenie to efekt miłości, akceptacji i decyzji małżonków. A o tym jak pielęgnować tę więź, opowiadali prowadzący warsztaty Joanna i Tomasz Wróblewscy, notabene, mieszkańcy Różnowa, filolodzy, prowadzący od 5 lat pracę w ogólnoświatowym ruchu Spotkań Małżonków ALMA. W części warsztatowej każdy uczestnik zmierzył się z dwoma testami: „Pięć języków miłości” oraz „Strategia rozwiązywania konfliktów małżeńskich”. Po ich rozwiązaniu we wszystkie enigmatyczne zakamarki relacji wniknęło światło obiektywnej prawdy, co wygenerowało pożądaną chęć do zmian.

Drugi ważny punkt na mapie projektów podpiętych pod „NArodziny marzeń” to Kobietki Małe i Duże – czyli warsztaty piękności dla mam i nastoletnich córek – II edycja (17.11.2018 r) przeprowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach. Nie są potrzebne sondaże by utwierdzić się w przekonaniu, że dialog między mamą i córką to „studnia skarbów”, którą trzeba chronić i pielęgnować. Pomysł okazał się strzałem w 10-tkę. Był to czas na budowanie relacji pod okiem trzech specjalistek: Brygidy Dremo – profesjonalnej kosmetyczki z Akademii Urody Brigitte, która podzieliła się z paniami trickami makijażowymi, Magdy Pietrzak prowadzącej zajęcia z wykorzystaniem techniki plastycznej transferu i dequpage oraz Pani Agnieszki Trawińskiej w magiczny sposób opowiadającej o tajnikach tworzenia naturalnych kremów, którymi każda z Pań została obdarowana. Jednym słowem, przyjemne szaleństwo twórcze skrojone na miarę doskonałych kobiet! Dziękujemy wszystkim, którzy „marzyli” z Fundacją 36i6.

Magdalena Zaborowska

 

Galeria